» »

Роль пейзажу в оповіданні І. Тургенєва «Біжин луг

03.02.2023
«Пейзаж та її роль розповіді І. З. Тургенєва «Біжин луг».

Мета уроку:дати учням можливість відчути майстерність письменника описі природи, побачити багатство виразних засобів мови.

Завдання:

    встановити взаємозв'язок людини та природи в оповіданні;

    визначити роль пейзажу у оповіданні;

    продовжити формувати навички аналізу художнього тексту, виразного читання; розвивати уяву;

    виховувати трепетне ставлення до природи.

Тип уроку:урок вивчення нового матеріалу (аналіз художнього тексту)

Форми роботи уч-ся:індивідуальне, фронтальне.

Необхідне технічне обладнання:комп'ютер, проектор.

1. Організаційний момент.

Давайте ми теж усміхнемося один одному, щоб іскорки добра спалахнули в кожному з нас.

2. Введення у тему, постановка цілей уроку.

Вчитель: Хлопці, сьогодні ми з вами продовжимо знайомство з твором І. С. Тургенєва «Біжин луг» Скажіть, будь ласка, з яким місцем у російській смузі пов'язане ім'я І. С. Тургенєва? ( Спаське-Лутовинове).

Вчитель:Спаське - одне з найпривабливіших місць у всій середній Росії. Воно лежить серед великої чорноземної рівнини, поритої глибокими ярами, з пагорбами, зрідка вкритими листяними лісами. Околиці мальовничі і величні. Особливо гарна сама садиба. Пам'ять про родовий маєток, таємну красу Спаського закарбувалася в поетичних творах Івана Сергійовича (вчитель читає на тлі слайдів природи):

Гуляють хмари золоті

Над відпочиваючою землею;

Поля просторі, німі

Блищать, облиті росою.

Мовчить і мліє ліс високий,

Зелений темний ліс мовчить.

Лише іноді в тіні глибокої

Безсонний лист прошелестить.

Зірка тремтить у вогнях заходу сонця,

Любов прекрасна зірка,

А на душі легко і свято,

Легко, як у дитячі роки.

Хлопці, скажіть, будь ласка, як співвідноситься побачене та почуте вами? (Ми побачили картини природи та почули вірш, у якому автор теж описує природу.)

Припустіть, якою буде тема нашого уроку. (Природа в оповіданні «Біжин луг»)

А як називається картина природи у мистецькому творі? (Пейзаж).

Тема нашого уроку: «Пейзаж та її роль розповіді І. З. Тургенєва « Біжин луг».

А епіграфом до нашого сьогоднішнього уроку будуть слова самого І. С. Тургенєва:

«Природа – єдине диво і цілий світ чудес: такою ж має бути кожна людина – такою вона є… Чим була б природа без нас, – чим були б ми без природи? І те, й інше немислимо! … як нескінченно солодка – і гірка – і радісна і водночас тяжке життя!..»

Як ви розумієте слова письменника?

Маючи слова І. З. Тургенєва, поставте мети уроку. У чому ми маємо сьогодні розібратися, що відкрити для себе, чому навчитися?

(Встановити взаємозв'язок людини і природи в оповіданні, визначити роль пейзажу в оповіданні, навчитися читати і аналізувати текст).

3. Вивчення нового матеріалу.

(Робота з текстом)

- Який краєвид постає перед мисливцем на самому початку оповідання? Знайдіть це місце у тексті, прочитайте виразно, щоб легше уявити липневий день. (Оповідання «Біжин луг» починається ліричним пейзажем, пройнятим почуттям радості життя, - описом «прекрасного липневого дня»).

Дайте назву цьому пейзажу. («Прекрасний липневий день»)

Які ж вони, фарби липневого дня? (Небо ясне; рум'янець, сонце не вогнисте, не тьмяно-червоне, привітно-променисте, лілове).

Знайдіть у розповіді, чим пахне день у липні? ( Полином, стислим житом, гречкою.)

Яким є настрій пейзажу, що відкриває розповідь? ( М ажорне повідомлення про новий день, радість зустрічі з природою).

Висновок:Липневий день створює враження радісне та спокійне. Пейзаж «Бежина луки» намічає тему оповідання – тему краси природи – і створює світлий настрій. Ця перша частина оповідання створює живий образ російської літньої природи.

Розвиток пейзажу.

- У такий саме день оповідач вдало полював і з повним важким ягдташем збирається в дорогу назад. Вибирається на пагорб, очікуючи побачити знайомий пейзаж, але не побачив. Іде в бік, де, здавалося, ось-ось повинен був підтвердити здогад про місце свого перебування, але кілька разів помиляється, поки, нарешті, не розуміє, що заблукав. Давайте побачимо, як змінюється навколишнє оточення та її сприйняття.

(Читання уч-ся уривка).

Отже, на зміну дня настає ніч.Як змінюються фарби оповідання, його інтонація?

(З липневого лагідного дня оповідач занурюється у неприємну, нерухому підземну вогкість природного нутра. Мертво біліє густа висока трава на дні яру, куди потрапляє мандрівник.)

Які звуки ми чуємо?

Що відчуває наш мисливець? (Тривогу, розгубленість)

Знайдіть слова та вирази, які передають почуття людини?

(«Та як же це я сюди зайшов? Так далеко? Дивно!» - дивується мисливець. Відчуття дивності того, що відбувається, не залишає героя. Тут все не менш таємниче, ніж в історіях хлопчиків: велике біле каміння в лощині, «здавалося,… сповзлося туди». для таємної наради, і до того в ній було німо і глухо, так плоско, так похмуро висіло над нею небо, що серце… стислося.» Мандрівник виявляється на межі катастрофи – ніч Природи ставить його «над страшною безоднею».

Внутрішній монолог героя, риторичні питання, лексика, що символізує щось моторошне, темне, зловісне, тривожне, наголошують на розгубленості героя.

Вчитель: У оповіданні «Біжин луг» звучать слова автора: «Мрак боровся зі світлом».Як ви їх знаєте?

(В опис природи входить світла частина дня і темна – вечір та ніч.)

Складання таблиці:

Світла частинадня.

Вечір та ніч.

Яскраве світло, ясність

Похмурий морок, темрява

Спокій і лагідність душі

Тривога, страх, завмирання перед безоднею

Світла частина – це яскраве світло; ясність, спокій і лагідність душі. Вечір і ніч – це таємничість, все більша тривога, страх, блукання в незнайомій місцевості і, нарешті, завмирання перед безоднею; незрозуміле, таємниче та страшне, що може бути не тільки в природі, а й у людській душі.

Постає питання: «Хто ж переможе в оповіданні? Нічний морок чи світло ранку?». Відповісти на це запитання я попрошу вас наприкінці уроку.

Вчитель: А зараз давайте подивимося, бчи піде інший опис ночі в оповіданні? П спробуємо уявити тиху росисту ніч; неподалік горить багаття, поруч річка, трохи здалеку щипають траву коні. Тихо, затишно. Біля багаття кілька хлопців. Дітлахів незнайомих нам з вами. Це селянські діти позаминулого сторіччя. Вони пасуть коней і бавлять час, розповідаючи різні небилиці. Вони для нас незвичайні. Вони інші.

Спостерігаємо, що ж вони бачать уночі, що бачить автор розповіді?

Прочитати йте та озаглавтеепізод опису глибокої ночі. ( Учся читають епізод.)

- Яким бачимо пейзаж тут?Які звуки чуємо?

(Пейзаж змінюється, коли автор переходить до характеристики хлопчиків і до їхніх «страшних історій». Тургенєв, з одного боку, милується природою, красою ночі, з великою цікавістю слухає їх таємничі розповіді, а з іншого – як би разом із ними переживає незрозумілі явища природи «Урочисто і царственно стояла ніч…» і «… дивний, різкий хворобливий крик пролунав раптом двічі разом над річкою і, за кілька хвилин, повторився вже далі…»).

Хлопці, ви теж, мабуть, помічали, що вдень ви почуваєтеся по-іншому, не так, як уночі? А як?

- Справді, під впливом темряви в оповіданні наростає настрій таємничості та невизначеної тривоги, що готує читача до основної частини оповідання – до розмови хлопчиків про будинкових та лісовиків.

Хлопці, у вас було домашнє завдання – підготувати художнє переказ булочки від імені одного з героїв оповідання. Спробуйте передати голосом той настрій таємничості, який є в оповіданні.

(Діти розповідають.)

Фізкультхвилинка.

Робота по картині В. Є. Маковського «У нічному»

Чи повністю картина відбиває текст оповідання?

Кого з хлопчиків "Бежина луки" нагадують фігурки дітей, зображені В.Є. Маковським?" (У хлопчику, що лежить на першому плані, учні дізнаються Федю. Хлопчик, що стоїть у правому кутку картини, - це Павлуша. Захоплено щось розповідає Іллюша, а поряд з ним знаходиться Костя.)

Чи збігається час доби, зображений на картині, згодом у оповіданні?

(Пейзаж І.С. Тургенєва визначає більш ранню картину світанку, але в картині В.Є. Маковського ранок вже повністю вступив у свої права. Зображеному на картині більше відповідає заключний пейзаж, показаний у оповіданні: "... полилися спочатку червоні, потім червоні, золоті потоки молодого, гарячого світла".

Для зіставлення пейзажу на картині та в тексті вчитель читає фрагмент оповідання – опис світанку.

Запитання до тексту:

    У чому різниця зображення природи на картині та в тексті оповідання?

    Яке зображення природи повніше: словесне чи образотворче? (На картині художник показав один момент пейзажу, а письменник у оповіданні представив картину сходу сонця у русі.)

Подивіться на складений план. Що ви можете сказати про композицію оповідання? Як чергуються у оповіданні описи природи? Як ви дасте відповідь на запитання: «ПЧи обійшло світло ранку в оповіданні?»

За словами В. Г. Бєлінського, Тургенєв "любить природу не як дилетант, а як артист, і тому ніколи не намагається зображати її тільки в поетичних видах, але бере її, як вона йому представляється". Його краєвид рухливий: він живе, змінюється. Тургенєв виявляє себе тонким спостерігачем різних відтінків фарб, звуків, запахів поля та лісу при переході від дня до ночі, від ночі до ранку.

Визначте, якими мистецькими прийомами користуються автор під час опису картин природи.

Завдання по рядах:

1 ряд:Знайти стежки в описі неба, сонця, хмар, вітру.

2 ряд:Знайти стежки в описі лісу, рослин.

3 ряд:Знайти стежки в описі тварин.

Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.

Вчитель:А зараз підіб'ємо підсумок уроку і для цього проведемо маленький експеримент. Уявіть собі, що Тургенєв прибрав із розповіді всі картини природи. Що вийде? Що губиться при цьому? Чи потрібні описи природи?

(Без картин природи, без цих пейзажних замальовок зникне чарівність і вся краса цього коротенького, але такого гарного оповідання. Картини природи допомогли нам глибше зрозуміти і характери дійових осіб оповідання).

    Чим природа для хлопчиків?(Для хлопчиків, яких зустрів мисливець біля нічного багаття, природа, з одного боку їхнє життя, навіть свято: «Виганяти перед вечором і приганяти на ранковій зорі табун – велике свято для селянських хлопчиків». З іншого боку, природа для них сповнена загадок, незрозумілих явищ, які вони пояснюють дією потойбічних сил в історіях про домового в рольні, про Гаврила і русалку, про Єрміла і баранчика, про буч, про лісовика, про водяного.

- Чи допомогло опис природи розкрити характери селянських дітей?

(На тлі прекрасної природи сільські діти здаються набагато привабливішими, тобто. посилюється внутрішня краса селянських дітей. Найвідважніший із хлопчиків, Павлуша, не боїться небезпек, якими сповнена природа: «Без хмизки в руці, вночі, він, нітрохи не вагаючись, поскакав один на вовка». Водночас Павлуша повністю довіряє долі: «Своєї долі не минеш»).

Вчитель: А зараз перевірте себе, чи правильно ви встановилизв'язок між людиною та навколишньою її природою в оповіданні Тургенєва?Для цього виконайте таке завдання:

Завдання: Виберіть відповідний коментар до картин природи:

1.Опис липневого дня.

Природа живе окремим, прекрасним, незалежним життям. Людина ніби дивиться на неї знизу вгору (опис неба, сонця, хмар), захоплюється мінливими картинами неба.

2.Ніч наближалася і росла, як грозова хмара.

Природа лякає мисливця, ворожа йому.

3.Урочисто і царственно стояла ніч.

Людина почувається частиною природи. Опис природистворює атмосферу таємничості, показує, що неминуче має статися щось фантастичне.

Так, природа таємнича, а якщо не розгадати її таємниці, вона жахливо діє на уми людей . Але в цьому протистоянні людини та природи верх бере людина. Як сказав В.Г. Бєлінський: «Природа – вічний зразок мистецтва, а найбільший і шляхетний предмет у природі – людина».

- Хлопці, зверніть увагу ще на один вислів І. С. Тургенєва:

«…Природа не справляється з логікою, нашою людською логікою; вона має свою, яку ми не розуміємо і не визнаємо доти, доки вона нас, як колесом, не переїде».

А що означає «поки вона нас, як колесом, не переїде»? (Можливо, покарає? Адже людина часто ображає природу, смітить у лісі, необережно поводиться з вогнем. І вона карає: горять не лише ліси, а й будинки.)

Зіставте цей вислів І. З. Тургенєва з висловлюванням, яке ми взяли епіграфом до нашого уроку. Який висновок для себе ви можете зробити?

- Виразіть своє ставлення до уроку:

Мені було цікаво, коли…

Мені було важко, коли…

Мені сподобалося…

Мені не сподобалося…

Оцінка за урок.

Домашнє завдання.

Написати невеликий твір-роздум на тему: «Людина і природа».

План
Вступ
Природа допомагає письменнику глибше проникнути в подію, що зображується.
Опис природи робить текст виразнішим.
Основна частина
Описи літнього липневого дня.
Художньо-виразні засоби, що використовуються при описі:
- Епітети;
- метафори;
- Порівняння.
Зміна пейзажу відбиває настрій оповідача.
Висновок
Природа письменника - художній образ, що розкриває психологічний стан героїв.
Природа допомагає письменнику глибше проникнути в подію, що зображається, охарактеризувати героя, точніше визначити час і місце дії. У своїх творах І.С. Тургенєв неодноразово користується природними описами, які роблять художній текст більш виразним, яскраво багатшим. Наприклад, в основі назви одного з оповідань циклу «Записки мисливця» – точно вказане місце, Бежин луг, на якому розгортаються основні події твору. Заблукавшись, оповідач вийшов до Бежина луки, де й познайомився з селянськими дітлахами, які говорили про народні повір'я, прикмети, віру людей у ​​добрих і злих духів.
Розповідь «Біжин луг» починається з опису прекрасного літнього липневого дня. Тут І.С. Тургенєвим використовуються епітети: «зоря... розливається лагідним рум'янцем», «сонце:- не вогнисте, не розжарене», «ліловий... туман», «колір небосхилу, легкий, блідо-ліловий», метафори: «сонце. . мирно спливає», «хмари... майже не рушають з місця», «фарби всі пом'якшені», порівняння: «хмари зникають..., як дим», «як дбайливо несуча свічка, ... вечірня зірка», які передають красу, розлиту у природі. Пейзажні замальовки відбивають чудовий настрій, прекрасні враження оповідача. Стан безтурботного спокою, тиші, що походить від природи, передається і читачеві, який стає ніби співучасником подій і відчуває, так само, як і оповідач, усі грані липневого дня і вечора: і «червоне сяйво... над потемнілою землею», і «друк якоїсь зворушливої ​​лагідності», і «спека, що накопичилася», і запах полину, жита, гречки.
Зміна пейзажу передає настрій оповідача, що змінюється, його тривогу, хвилювання. Замість яскравих фарб літнього дня з'являються темні та чорні кольори: «темним і круглим бурем», «похмурий морок», «чорніючи», «синувата повітряна порожнеча». Природа відбиває стан мисливця, тому використовувані письменником епітети і метафори створюють атмосферу страху: в лощині «було німо і глухо», «місця, що майже зовсім потонули в імлі», «ніде не мерехтів вогник, не чулося ніякого звуку», «виявився над страшною безоднею». Разом із оповідачем читач відчуває страх та хвилювання.
Таким чином, пейзаж у тургенєвському оповіданні «Біжин луг» допомагає читачеві глибше передати змінний настрій оповідача. І.С. Тургенєв - майстер пейзажних замальовок, тому природа письменника - той художній образ, який розкриває психологічний стан героїв.

Був чудовий липневий день, один із тих днів, які трапляються лише тоді, коли погода встановилася надовго. З раннього ранку небо ясно; ранкова зоря не палає пожежею: вона розливається лагідним рум'янцем. Сонце - не вогнисте, не розпечене, як під час спекотної посухи, не тьмяно-багряне, як перед бурею, але світле і привітно променисте - мирно спливає під вузькою і довгою хмаринкою, свіжо засяє і зануриться в ліловий її туман. Верхній, тонкий край розтягнутої хмаринки засяє змійками; блиск їх подібний до блиску кованого срібла.

Але ось знову хлинули граючі промені, - і весело і велично, немов злітаючи, піднімається могутнє світило. Близько полудня зазвичай з'являється безліч круглих високих хмар, золотаво-сірих, з ніжними білими краями. Подібно до островів, розкиданих по річці, що нескінченно розлилася, обтікає їх глибоко прозорими рукавами рівної синяви, вони майже не рушають з місця; далі, до небосхилу, вони зрушуються, тісняться, синьові між ними вже не видно; але самі вони такі ж блакитні, як небо: вони всі наскрізь пройняті світлом і теплом.

Колір небосхилу, легкий, блідо-ліловий, не змінюється на весь день і навколо однаковий; ніде не темніє, не густіє гроза; хіба подекуди простягнуться зверху вниз блакитні смуги: то сіється ледь помітний дощ. Надвечір ці хмари зникають; останні з них, чорнуваті і невизначені, як дим, лягають рожевими клубами навпроти сонця; на місці, де воно закотилося так само спокійно, як спокійно зійшло на небо, червоне сяйво стоїть недовгий час над потемнілою землею, і, тихо блимаючи, як дбайливо несама свічка, затеплиться на ньому вечірня зірка.

У такі дні фарби пом'якшені; світлі, але не яскраві; на всьому лежить печатка якоїсь зворушливої ​​лагідності. У такі дні жар буває іноді дуже сильний, іноді навіть "парить" по схилах полів; але вітер розганяє, розсовує спеку, що накопичилася, і вихори-круговороти - безперечна ознака постійної погоди - високими білими стовпами гуляють дорогами через ріллю. У сухому і чистому повітрі пахне полином, стислим житом, гречкою; навіть за годину до ночі ви не відчуваєте вогкості. Подібної погоди бажає землероб для збирання хліба.

Місяць зійшов нарешті; я його не відразу помітив: так він був малий і вузький. Ця безмісячна ніч, здавалося, була такою ж чудовою, як і раніше... Але вже схилилися до темного краю землі багато зірок, що ще недавно високо стояли на небі; все зовсім затихло навколо, як завжди затихає все тільки до ранку: все спало міцним, нерухомим, передсвітанковим сном. У повітрі вже не так сильно пахло, в ньому знову наче розливалася вогкість... Недовги літні ночі!.. Розмова хлопчиків згасала разом з вогнями... Собаки навіть спали; коні, скільки я міг розрізнити, при блискучому світлі зірок, що слабко ллється, теж лежали, похнюпивши голови... Слабке забуття напало на мене; воно перейшло в дрімоту.


Мацуо Басьо

Підказка: Тургенєв в описі природи створює атмосферу таємничості, показує, що такої фантастичної ночі неминуче має статися щось таємниче. Він вдивляється, спостерігає, як помічає, а й відкриває таємниці звично знайомого світу. Автор використовує поетичний, казковий прийом: мисливець заблукав. Заблукав… і несподівано для себе відкрив особливий світ природи, дитячий світ, світ сповнений фантастичних таємниць, повір'їв, казок, щирий і добрий світ. Картини природи у своєму оповіданні відбивають настрої людини, людина - частина природи. Пейзаж у Тургенєва живе одним життям із героями, немов природа розуміє людей. Можна сміливо стверджувати, що Тургенєв – майстер пейзажу.

Мацуо Басьо – визнаний Майстер японської поезії. Хокку (трьохвірш) Басьо - це воістину шедеври. Хокку вчить шукати приховану красу в простому, непомітному, повсякденному. «Басе вважається Першим Великим Майстром хокку. На думку Басьо, процес написання вірша починається з проникнення поета у "внутрішнє життя", в "душу" предмета або явища, з подальшою передачею цього "внутрішнього стану" у простій та небагатослівній формі тривірша. Таке вміння Басе пов'язував із принципом-станом "сабі" ("сум самотності", або "просвітлена самотність"), що дозволяє бачити "внутрішню красу", виражену в простих, навіть скупих формах». (В. Маркова)

"Осінь вже прийшла!"

Шепнув мені на вухо вітер,

Підкравшись до моєї подушки.

Якою свіжістю віє

Від цієї дині в краплях роси,

З налиплою вологою землею!

Вечірнім берунком

Я в полон захоплений...

Стою в забутті.

Василь Шукшин Сонце, старий і дівчина Дні горіли білим вогнем. Земля була гаряча, дерева також були гарячі. Суха трава шаруділа під ногами. Тільки вечорами настала прохолода. І тоді на берег стрімкої річки Катуні виходив старий старий, сідав завжди на одне місце - біля корчів - і дивився на сонце. Сонце сідало за гори. Увечері воно було величезне, червоне. Старий сидів непорушно. Руки лежали навколішки - коричневі, сухі, у жахливих зморшках. Обличчя теж зморшкувате, очі вологі, тьмяні. Шия тонка, голова маленька, сива. Під синьою ситцевою сорочкою стирчать гострі лопатки. Якось старий, коли він сидів так, почув позаду себе голос: - Здрастуйте, дідусю! Старий кивнув головою. З ним поряд села дівчина з плоскою валізкою в руках. - Відпочиваєте? Старий знову кивнув головою.

Сказав; - Відпочиваю. На дівчину не глянув. - Можна, я вас писатиму? - Запитала дівчина. - Як це? – не зрозумів старий. - Малювати вас. Старий якийсь час мовчав, дивився на сонце, моргав червоними повіками без вій. - Я ж негарний тепер, - сказав він. - Чому? - Дівчина трохи розгубилася. - Ні, ви гарний, дідусю. - До того ж хворий. Дівчина довго дивилася на старого. Потім погладила м'якою долонькою його суху, коричневу руку і сказала: - Ви дуже гарний, дідусю. Щоправда. Старий слабо посміхнувся: - Малюй, коли така справа. Дівчина розкрила свою валізу. Старий покашляв у долоню: — Міська, мабуть? – спитав він. - Міська. - Платять, мабуть, за це? - Коли як, взагалі, Добре зроблю, заплатять. - Треба старатися. - Я намагаюся. Замовкли. Старий дивився на сонце.

Дівчина малювала, вдивляючись в обличчя старого збоку. - Ви тутешній, дідусю? - Тутешні. - І народились тут? – Тут, тут. – Вам скільки зараз? - Годків-то? Вісімдесят. - Ого! - Багато, - погодився старий і знову посміхнувся. - А тобі? - Двадцять п'ять. Знову помовчали. - Сонце якесь! - тихо вигукнув старий. – Яке? – не зрозуміла дівчина. - Велике. - А-а… Так. Взагалі, красиво тут. - А вода вона, бач, яка... Біля того берега... - Так, так. – Рівно крові додали. - Так. - Дівчина подивилася на той берег. - Так. Сонце торкнулося вершин Алтаю і поволі поринало в далекий синій світ.

І що глибше воно йшло, то чіткіше малювались гори. Вони ніби присунулися. А в долині – між річкою та горами – тихо згасав червонуватий сутінок. І насувалася від гір задумлива м'яка тінь. Потім сонце зовсім зникло за гострим хребтом Бубурхана, і одразу звідти вилетів у зелене небо стрімкий віяло яскраво-рудих променів. Він тримався недовго – теж тихо згас. А в небі з того боку пішла палати зоря. - Пішло сонечко, - зітхнув старий. Дівчина склала листи в ящик. Якийсь час сиділи просто так - слухали, як лопочуть біля берега маленькі квапливі хвилі. У долині великими клаптями поповз туман. У лісочку, неподалік, несміливо скрикнув якийсь нічний птах.

Їй голосно відгукнулися з берега, з того боку. - Добре, - сказав тихо старий. А дівчина думала про те, як вона повернеться незабаром у далеке милий місто, привезе багато малюнків. Буде портрет і цього старого. А її друг, талановитий, справжній художник, неодмінно сердитиметься: «Знову зморшки!.. А навіщо? Всім відомо, що у Сибіру суворий клімат і там багато працюють. А що далі? Що?..» Дівчина знала, що вона не бозна-як обдарована. Але ж вона думає про те, яке важке життя прожив цей старий. Он у нього якісь руки… Знову зморшки! "Треба працювати, працювати, працювати ..." - Ви завтра прийдете сюди, дідусю? - Запитала вона старого. - Прийду, - озвався той. Дівчина піднялася і пішла до села. Старий посидів ще трохи і теж пішов. Він прийшов додому, сів у своєму куточку, біля печі, і тихо сидів - чекав, коли прийде з роботи син і сядуть вечеряти.

Син приходив завжди втомлений, невдоволений. Невістка теж завжди чимось була незадоволена. Онуки виросли та поїхали до міста. Без них у хаті було тужливо. Сідали вечеряти. Старому кришили в молоко хліб, він сьорбав, сидячи з краєчку столу. Обережно брязкав ложкою об тарілку - намагався не галасувати. Мовчали. Потім лягали спати. Старий ліз на піч, а син із невісткою йшли до світлиці. Мовчали. А про що говорити? Всі слова давно сказані, Наступного вечора старий і дівчина знову сиділи на березі, біля корчі. Дівчина квапливо малювала, а старий дивився на сонце і розповідав: - Жили ми завжди справно, гріх скаржитися. Я теслював, роботи завжди вистачало. І сини у мене всі теслі. Побило їх на війні багато – чотирьох. Два залишилося. Ну ось з одним я тепер і живу, зі Степаном.

А Ванька у місті живе, у Бійську. Виконробом на новобудові. Пише; нічого, справно живуть. Приїжджали сюди, гостювали. Внуків у мене багато, Люблять мене. По містах все тепер ... Дівчина малювала руки старого, поспішала, нервувала, часто прала. - Важко було жити? - невпопад питала вона. - Чого ж важко? – дивувався старий. – Я ж тобі розповідаю: добре жили. - Синів шкода? - А як же? - знову дивувався старий. - Чотирьох таких покласти - жарт щось? Дівчина не розуміла: чи їй шкода старого, чи вона більше здивована його дивним спокоєм і умиротворенням. А сонце знову сідало за гори.

Знову тихо горіла зоря. - Негода завтра буде, - сказав старий. Дівчина глянула на ясне небо: - Чому? - ламає мене всього. - А небо зовсім чисте. Старий промовчав. - Ви прийдете завтра, діду? - Не знаю, - не відразу відгукнувся старий. - Ломає чогось всього, - Дідусю, як у вас називається ось такий камінь? - Дівчина вийняла з кишені жакета білий, із золотавим відливом камінчика. - Який? - спитав старий, продовжуючи дивитися на гори. Дівчина простягла йому камінь. Старий, не повертаючись, підставив долоню. - Такий? — спитав він, миттю глянувши на камінчик, і покрутив його в сухих, скрючених пальцях. — Кремішок це. Це у війну, коли серянок не було, вогонь із нього добували. Дівчину вразила дивна здогадка: їй здалося, що старий сліпий. Вона не знайшлася одразу, про що говорити, мовчала, дивилася збоку на старого. А він дивився туди, де сів сонце.

Спокійно, задумливо дивився. - На... камінчик, - сказав він і простяг дівчині камінь. – Вони ще не такі бувають. Бувають: весь білий, аж просвічує, а всередині якісь цятки. А бувають: яєчко та яєчко – не відрізниш. Бувають: на сорочці яєчко схожий - з цятками з боків, а бувають, як у шпаків, - синенькі, теж з горобиною з такою. Дівчина все дивилася на старого. Не наважувалася запитати: чи правда, що він сліпий. - Ви де живете, діду? - А тут не дуже далеко. Це Івана Колокольникова хата, - старий показав хату на березі, - далі - Бедареви, потім - Волокітіна, потім - Зінов'єва, а там уже, в провулочку, - наш. Заходь, якщо чого треба. Онуки були, так у нас дуже весело було. - Дякую. - Я пішов. Ламає мене.

Старий підвівся і пішов стежкою в гору. Дівчина дивилася вслід йому доти, доки він не звернув у провулок. Ні разу старий не спіткнувся, жодного разу не забарився. Ішов повільно і дивився під ноги. "Ні, не сліпий, - зрозуміла дівчина. - Просто слабкий зір". Другого дня старий не прийшов на берег. Дівчина сиділа одна, думала про старого, Щось було в його житті, таке просте, таке звичайне, щось непросте, щось велике, значне. "Сонце - воно теж просто встає і просто заходить, - думала дівчина. - А хіба це просто!" І вона уважно подивилася на свої малюнки. Їй було сумно. Не прийшов старий і третього дня і четвертого. Дівчина пішла шукати його хату. Знайшла.

В огорожі великого п'ятистінного будинку під залізним дахом, у кутку, під навісом, рослий чоловік років п'ятдесяти обстругував на верстаті соснову дошку. - Здрастуйте, - сказала дівчина. Чоловік випростався, подивився на дівчину, провів великим пальцем по спітнілому чолі, кивнув: - Здорово. — Скажіть, будь ласка, тут живе дідусь… Чоловік уважно й якось дивно подивився на дівчину. Та замовкла. - Жив, - сказав чоловік. - Ось гробу йому роблю.

Дівчина прочинила рота: - Він помер, так? - Помер. - Чоловік знову схилився до дошки, шаркнув пару разів рубанком, потім подивився на дівчину. – А тобі чого треба було? - Так ... я малювала його. – А-а. - чоловік різко зашаркав рубанком. - Скажіть, він був сліпий? - Запитала дівчина після довгого мовчання. - Сліпий. - І давно? - Років десять уже. А що? - Так… Дівчина пішла з огорожі. Надворі притулилася до тину і заплакала. Їй було шкода дідуся. І шкода було, що вона ніяк не зуміла розповісти про нього. Але вона відчувала зараз якийсь глибший зміст і таємницю людського життя і подвигу і, сама про це не здогадуючись, ставала набагато дорослішою.

«Одне, у чому він майстер такий, що руки віднімаються після нього торкатися цього предмета, – це природа…»
Л.М. Толстой

Цілі уроку: закріпити та розширити уявлення про поняття пейзаж у літературі, визначити роль пейзажу в оповіданні «Біжин луг», сформувати У школярів вміння визначати образотворче-виразні засоби, що використовуються для опису природи, удосконалювати мову учнів при створенні ними текстів-описів.

Спробуємо відповісти на запитання:
— Як називається у науці про літературу (теорію літератури) опис природи?
— З якою метою прозаїки та поети включають у твори краєвид?

Пейзаж передає почуття, настрій героїв, автора твору, їхнє ставлення до природи (стосовно людини до природи
можна багато в чому судити про його моральні якості). Інакше можна сказати, що перераховане визначає роль (функцію) пейзажу у творі.

Аналіз тексту оповідання.

Тургенєв був надзвичайно чуйний до життя природи. Він писав, що він виникає «якесь солодке почуття, душа ниє» під час спілкування з природою. Саме це «солодке» почуття викликало його пейзажні замальовки.

Принципово важливо, щоб у ході аналізу оповідання ми цитували, промовляли текст, він має звучати на уроці, оскільки є взірцем для вдосконалення їх усного та писемного мовлення, вміння писати твори-описи.

Зразкові питання та завдання для аналізу.

1. Прочитайте початок оповідання (перший абзац, початок другого абзацу: «…Такого дня полював я…»).
— Яким краєвидом починається оповідання?
(Був чудовий липневий день З самого ранку небо ясно… До вечора… хмари як дим лягають рожевими клубами навпроти заходу сонця…)

Розповідь починається описом природи, перед читачами постає чудова картина липневого дня зі сходу сонця до його заходу.)

— Для якого місця для Росії характерний такий пейзаж? «У такий день полював я одного разу за тетеревами в Чорному повіті,
Тульській губернії…»)

- Які характерні особливостілипня у цій місцевості зазначає мисливець? («… один із тих днів, які трапляються лише тоді,
коли погода встановилася надовго... У такі дні жар буває дуже сильний... У сухому І чистому повітрі пахне полином, стислим житом,
гречкою навіть о першій ночі ви не відчуваєте вогкості Подібної погоди бажає землероб для збирання хліба…»)

- Які фарби переважають у пейзажі липні? (Кроткий рум'янець зорі», «сонце світле і привітно променисте», «край розтягнутої хмарки засяє змійками; блиск їх подібний до блиску кованого срібла», «золотисто-сірі хмарки», «блакитні смуги
дощу», «фарби всі пом'якшені»)

— Яким настроєм наповнено природу, який настрій викликає опис липневого дня у читача? («Сонце … мирно
спливає свіжо засяє … хлинули граючі промені сонце закотилося так само спокійно, як і спокійно зійшло на небо … » Повний
світлої радості, умиротворення, спокою пейзаж викликає такий самий настрій у читача.)

2. Прочитайте опис наступаючої ночі (від слів «Я пішов праворуч…» до слів «…маленької кучерявої голови…»)

Як змінюється пейзаж із настанням ночі? Які фарби переважають? («…ніч наближалася і росла, як грозова хмара…
Звідусіль піднімалася і навіть з висоти лилася темрява... Все кругом швидко чорніло і вщухало, одні перепілки зрідка кричали.
Невеликий нічний птах, що нечутно і низько мчав на своїх м'яких крилах, майже наткнувся на мене і полохливо пірнув убік... глухо відгукнулися мої кроки в застигаючому повітрі... Якийсь звір мало і жалібно пискнув між каменями...» У нічному
пейзажі переважають темні тони. Вночі наростає тривога, яка посилюється звуками, кроками людини, що лунають у тиші.)

— Які почуття оповідача, що заблукав, відображаються в описі нічної природи? («Та де ж це я? — повторював я знову вголос, зупинився втретє і запитливо подивився на свого англійського жовто-рябого собаку Діанку… Я відчайдушно
кинувся вперед, ніби раптом здогадався, куди слід було йти.
правильного казана і до того в ній було німо і глухо, так плоско, так похмуро висіло над нею небо, що серце в мене стислося...»
Оповідачем спочатку опановує почуття тривоги, розпачу, потім приходить рішучість знайти дорогу, яка знову змінилася посиленням тривоги.

3. Прочитайте фрагмент (зі слів «Я помилився, прийнявши людей, що сиділи навколо, за гуртовщиків …» до слів «… одні вогники тихенько
потріскували…»).

— Як почувається оповідач серед селянських дітлахів, яка пейзажна замальовка відповідає його настрою?
Які фарби тепер переважають у описі ночі? («Картина була чудова, біля вогнів тремтіло і ніби завмирало, упираючись у темряву, кругле червоне відображення… швидкі відблиски… морок боровся зі світлом… Темне чисте небо урочисто
і неосяжно високо стояло над нами з усім своїм таємничим пишнотою. Солодко соромилися груди, вдихаючи той особливий, нудний і свіжий запах – запах літньої російської ночі…» Відчуття тривоги минуло, мисливець милується красою рідної природи, щиро говорить про своє почуття.)

4. Прочитайте опис ранку, що зароджується (зі слів «Свіжий струмінь пробіг по моєму обличчю…» І до кінця оповідання).
— Чому оповідач повідомляє про загибель Павла після опису ранкової природи?

(«Я розплющив очі: ранок починався… Не встиг я відійти двох верст, як уже полилися навколо мене… спершу червоні, потім червоні, золоті
потоки молодого, гарячого світла... Все заворушилось, прокинулося, заспівало, зашуміло, заговорило... донеслися звуки дзвону, і
раптом повз мене, поганяється знайомими хлопчиками, промчав табун, що відпочив…», Народження нового дня, продовження
життя пом'якшують трагічну звістку.)

— Які образотворчі засоби характерні для пейзажних замальовок Тургенєва в оповіданні «Біжин луг»?
Назвіть їх, наведіть приклади. (Діти називають епітети, порівняння, метафори, уособлення.)

0 / 5. 0

Твір

І. С. Тургенєв - проникливий і прозорливий художник, чуйний до всього, що вміє помічати і описувати незначні, дрібні деталі. Тургенєв досконало володів майстерністю опису. Усі його картини живі, ясно надані, сповнені звуками. Тургеневський пейзаж психологічний, пов'язані з переживаннями і виглядом персонажів оповідання, зі своїми побутом.

Безперечно, пейзаж у оповіданні «Біжин луг» відіграє важливу роль. Можна сказати, що вся розповідь пронизана художніми замальовками, які визначають стан героя, підкреслюють його настрій, почуття, визначають внутрішню напругу. «Біжин луг», власне, і починається з пейзажних замальовок. Автор описує прекрасний липневий день, коли всі фарби пом'якшені, світлі, але не яскраві, коли відчувається зворушлива лагідність природи, повітря сухе і чисте. З'являються перед очима ці картини і відчуваються запахи полину, стиснутого жита, гречки, про які згадує автор.

День чудовий! Герой задоволений полюванням на тетеруки. Однак почуття спокою та гармонії тривало недовго. Настав вечір, почало сутеніти. Герой збився з шляху, заблукав, ним опанував внутрішній занепокоєння. За допомогою опису природи автору вдається показати його сум'яття. Героя відразу охопила неприємна, нерухома вогкість, чому стало страшно. Вже «носилися» кажани, і птахи, що запізнилися, поспішали у свої гнізда. У міру того, як мисливець розумів, що заблукав серйозно і по темряві сьогодні з лісу вже не вибереться, «ніч наближалася і росла, як грозова хмара», звідусіль «лилася темрява». І ось коли надія дістатися до будинку остаточно залишила героя, він вийшов на Бежин луг, де сільські хлопці сиділи біля вогнища. Вони пасли табун коней. У цій романтичній обстановці вони розповідали одна одній різні історії. Мисливець приєднався до них. Поступово почуття тривоги пішло і змінилося новими почуттями: спокоєм, умиротворенням. Він став милуватися небом, річкою, потріскуючим племенем багаття, насолоджуватися особливим, нудним і свіжим «запахом російської літньої ночі».

З цікавістю оповідач слухав історії дітей. У найнапруженіші моменти оповідань природа, ніби прислухаючись до них, посилала невеликі сюрпризи. Щоразу в найстрашніший момент щось відбувалося. Після розповіді Кості про зустріч тесляра Гаврила з русалкою хлопці чують «протяжний, дзвінкий, що майже мурить звук», який несподівано виник з тиші і повільно рознісся в повітрі. Історія, розказана Іллюшею про те, як псар Єрміл зустрів нечисту силу в образі баранчика, лякає дітей ще більше тому, що раптом несподівано собаки піднялися і з гавкотом кинулися геть від вогню і зникли в темряві. Розповідь про небіжчиків і передбачення смерті вводить хлопців у задум. Білий голубок, що з'явився, звідки не візьмися підлетів до вогнища, що покружляв на одному місці і розчинився в нічній імлі, наводить їх на думку про те, чи не праведна це душа, що летить на небо. «Дивний, різкий, болісний крик чаплі», що пролунав у тиші, служить переходом до розмови про загадкові і страшні звуки: так може душа «скаржитися» або кричати лісовик. Всі ці картини передають на сполох, страх, напруження хлопців, підкреслюють їхній настрій. "Божі зірочки", увагу до яких привертає маленький Ваня, допомагає всім дітям побачити красу нічного неба.

Тургеневський пейзаж психологічний, пов'язані з переживаннями і виглядом персонажів оповідання, зі своїми побутом.

Закінчується розповідь також описом природи. «Все заворушилося, прокинулося, заспівало, зашуміло, заговорило», новий день, надзвичайно гарний, сонячний і яскравий, поєднаний зі звуками дзвона і свіжістю, що бадьорить, служить фінальним акордом цього чудового твору.

Майстерність І. С. Тургенєва допомагає читачам відчути красу рідної природи, звернути увагу на те, що відбувається в ній щохвилини, щогодини.

Інші твори з цього твору

Характеристика головних героїв оповідання І. С. Тургенєва «Біжин луг» Людина і природа в оповіданні І. С. Тургенєва «Біжин луг» Характеристика головних героїв оповідання Івана Тургенєва «Біжин луг» Як пояснити чому розповідь називається «Біжин луг» Про що йдеться в оповіданні «Біжин луг»